„Biurko Járy Cimrmana – część druga – pierwsze tajemnice”

towarzysząca wystawa własna Galerii „Ciasna”
„Kabinet Járy Cimrmana – část dvě – první tajemství”


Wystawa będzie trwać od 15.01.2021 do ???.


„Biurko Járy Cimrmana – część druga – pierwsze tajemnice”

Nadal obowiązują ograniczenia pandemiczne i zwiedzający nie mogą odwiedzać Galerii osobiście, dlatego zaczęliśmy opracowywać zawartość Biurka Cimrmana.
Nastręcza to duże trudności ze względu na zróżnicowanie znajdujących się w nim przedmiotów, projektów, a nawet czystych idei.
Część już opracowaną, niewielką wprawdzie, ale znaczącą, udostępniamy tu i teraz, w medium, które byłoby bliskie Samemu Bohaterowi ze względu na jego ulotność i niematerialność, czyli w Internecie.
Gdy Goście nawiedzą kiedyś, mamy nadzieję, że będzie to niedługo, galeryjne sale, będą mogli zobaczyć wiele z przedstawionych tu rzeczy w naturze lub przynajmniej na wydrukach, a oprócz nich następne zdobycze wydobyte z Biurka, a także zakupione lub wyłudzone w bratnich Czechach i nie tylko.
Czeka też z niecierpliwością na jedno z pierwszych polskich wykonań symfonia, którą stworzył Petr Válek, a jest ona bardzo cimrmanowska w formie i treści.
Będą też dostępne filmy „z życia” Járy Cimrmana oraz nagrania jego sztuk wystawianych przez Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.
Obecne, pierwsze właściwie, poszukiwania w Biurku były mozolne i niebezpieczne. Zaczęliśmy od największego zagrożenia - Heterometrus Cimrmani to śmiertelnie groźny skorpion, nazwany tak na część Wiadomo Kogo. Nie jest to jedyne stworzenie, które nazwę swą od Mistrza wzięło, jest też uralska mysz Apodemus uralensis cimrmani, a znajdziemy także jego nazwisko w astronomicznych annałach – w kwietniu 2017 roku został członkiem honorowym Czeskiego Towarzystwa Astronomicznego, podczas 20. Zjazdu CTA uznano też jego zasługi przy projektowaniu skafandra kosmicznego, który po raz pierwszy znalazł się na Księżycu, gdyż korzystano z odcisku jego stopy w kombinezonie pszczelarskim.

Na stronie można obecnie zobaczyć: Heterometrus Cimrmani, Apodemus Uralensis Cimrmani, Cimrmanowy Kaloryfer, Cimrmanowy Zegar Pogodowy, Jednoosobową Orkiestrę Oszczędnościową, Namiotopałatkę, Nasłuchiwacz Wojskowy i Wtyczkę Dla Samobójców. Następne odkrycia będą dostępne na galeryjnej Zoneramie!

Galeria „Ciasna” ogłasza 2021 rok rokiem Járy Cimrmana na terenie Galerii i terenach przyległych.
Galerie „Ciasna” vyhlašuje rok 2021 rokem Járy Cimrmana na půdě galerie a v přilehlých končinách!

Cykl ekspozycji nie jest związany z harmonogramem galerii, będą się one odbywać jako wystawy towarzyszące.










W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie pojedynczo i po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy polski do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.



Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.




powrót
Powrót na okładkę