"Drewniane ptaszki
z Warsztatów Twórczych w Stryszawie"
Stryszawa jest to duża wieś letniskowa w Beskidach.
Słynie nie tylko ze wspaniałego usytuowania i doskonałych warunków turystycznych lecz przede wszystkim z kultywowania tradycji sztuki ludowej. Spotyka się tu wielu twórców od pokoleń zajmujących się działalnością artystyczną. Tak zwane "zagłębie zabawkarskie" to właśnie Stryszawa, Lachowice, Pewel Wielka, Koszarawa i Żywiec. Zabawki wykonywane są z drewna, a najczęściej spotykane formy to: koniki na kółkach, karetki z konikami, poruszające skrzydłami podczas jazdy ptaszki, różnego rodzaju "karuzelki", gimnastykujące się postacie i inne zabawki mechaniczne. Osobny rozdział stanowią ptaszki, a z nich właśnie słynie Stryszawa, gdyż stanowią pośrednią formę pomiędzy zabawką, a przedmiotem dekorayjnym. Precyzyjnie wyrzeźbione z drewna, pomalowane na kolory, które niekiedy nie mają odpowiedników w naturze, przypominają swe pierwowzory nie będąc równocześnie ich kopią.
Na naszej wystawie pokazujemy ptaszki wykonane przez dzieci ze Stryszawy uczęszczające na zajęcia Warsztatów Twórczych. Powstałe w 1995 roku warsztaty działają w ramach Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego i mieszczą się w domku w centrum wsi ( koniecznie trzeba się tam wybrać będąc w okolicach Stryszawy i obejrzeć zgromadzone zbiory zabawek twórców ze Stryszawy ). Udział w zajęciach bierze ok. 25 dzieci, które pracują w grupach pięcioosobowych pod kierunkiem wywodzącego się z rodziny od lat zajmującej się sztuką ludową twórcy - pana Tadeusza Leśniaka. Ich dzieła to nie tylko ptaszki i kompozycjez nich na gałązkach, w gniazdkach i tp., ale też inne wyroby z drewna, słomy, bibułki, a nawet malarstwo na szkle i maski.
Chcąc zobaczyć więcej i kupić sobie prace twórców ludowych, nie tylko ze Stryszawy, należy pojechać na Święto Zabawki. Odbywają się one na początku czerwca w Stryszawie i mają corocznie inny temat. W 1997 roku były to ptaszki, w roku bieżącym koniki, a w przyszłym będą to zabawki mechaniczne - oczywiście drewniane.

Powrót na okładkę