„Otworkownik”
Marzena Kolarz
26.04.2025 do 16.05.2025
Marzena Kolarz
Doktor sztuki, tytuł uzyskała w 2020 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (obecnie UKEN).
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie z zakresu fotografii. Dyplom magisterski zrealizowała w dwóch pracowniach – Fotografii Reklamowej oraz Fotografii Intermedialnej. Od ponad dwudziestu lat wykładowczyni fotografii.
Obecnie adiunkt w Instytucie Sztuki i Designu UKEN w Krakowie, gdzie również pełni funkcję Kierowniczki Katedry Sztuki Mediów.
Autorka ponad 30 wystaw indywidualnych, brała także udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Uczestniczka festiwali
i konferencji związanych z fotografią. Wielokrotnie nagradzana na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
W fotografii zainteresowana szerokim spektrum obrazowania, od fotografii cyfrowej po chemiczną, oraz badaniem zakresu i możliwości medium.
Techniki fotograficzne stara się wykorzystać do opowiadania osobistych, autobiograficznych historii. Szczególnie interesuje się fotografią eksperymentującą i historycznymi technikami, m.in. techniką mokrego kolodionu.
www.marzenakolarz.com
„Otworkownik"
Tytuł wystawy łączy dwa słowa: „otworkowa” i „notatnik”. Wystawa jest zbiorem moich fotografii otworkowych z ostatnich lat. Słowo „zbiór” i sam proces zbierania są tu kluczowe – zbieram obrazy, zapamiętuję dzięki nim, zapisuję je na emulsji światłoczułej.
Już dawno odkryłam, że utrwalanie wspomnień na materiale światłoczułym ma dla mnie głęboki, niemal metafizyczny wymiar. Światło odciska swój ślad w emulsji srebrowej, podlega procesowi ujawnienia, a następnie utrwalenia. W tym wszystkim tkwi coś magicznego – to, że tak wiele zależy ode mnie, że również ja pozostawiam swój ślad.
A przy tym jest to proces fizyczny i materialny – namacalny zapis czasu i obecności.
Kamera otworkowa, pozbawiona mechaniki, oddaje pełnię tego doświadczenia – kontemplacyjnego, organicznego, realnego odcisku twórcy.
Mimo pewnych zniekształceń jest prawdziwa.
To niesamowite, jak moment, miejsce, sytuacja na zawsze zostają zapisane w emulsji.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (667542341), zwłaszcza zwiedzanie grupowe.
Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl lub ciasna.netarteria.info, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.
Katalog wystawy
polski
do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.

Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.

Powrót na okładkę